Úvod
O nás
Pošli sms
Kniha návštěv
Chat
Čaje
Přečtěte si
Zeptejte se
Tipy a triky
Kontakt

Klikněte a přidejte si Vodní dýmky mezi oblíbené stránky. Přidat do oblíbených

Klikněte a nastavte si Vodní dýmky jako domovskou stránkuNastav jako domovskou stránku.

Doporučujeme
reklama

Aukro.cz

ICQ:258394794
 Můj ICQ status


   

Přečtěte si

Pokud máte nějaký nápad napište na salec@centrum.cz a s Vaším svolením to zde uveřejním, sepsat takové informace mi zaberou spoustu času a ten bohužel nemám.

Předem děkuji za zájem
Zajímá mě, co si zde chcete přečíst.

Něco málo z historie

Jedna z nejstarších kmenových tradic v Turecku je vodní dýmka (Nargille, Hookah, She-sha, Šíša). Kouření vodní dýmky přinášelo velice příjemný požitek. Šíša nastartovala novou kulturu, která se rozšiřovala spoustu let. Šíša pochází z Indie, ale tenkrát byla primitivně vyrobena z kokosové skořápky. Popularita ji rozšířila do Iránu a poté do ostatního Arabského světa.

Ale bylo to v Turecku, kde vodní dýmka dokončila svou revoluci a její styl se nezměnil po další stovky let. Stala se velmi zajimavou a nepostradatelnou součástí kultury coffee shopu.

Šíša se skládá ze čtyř částí a to jsou následující: Agizlik (šlauch, hadice do pusy), Lüle (vrch dýmky, kotel, korunka), Marpuç (tělo dýmky) a Gövde (část dýmky, které se plní vodou, váza).

Ne všechny tabáky jsou vhodné ke kouření z vodní dýmky, a pouze černý tabák dovážený z Iránu si našel oblibu mezi uživateli dýmky. Tento tabák je několikrát umytý před použitím, neboť by byl velice silný. Pouze speciální uhlíky jsou umístěny na vrch tabáku. Někteří profi kuřáci vodních dýmek používají ovoce, jako například višně nebo hrozny, které dávají do vázy s vodou, aby rozhýbali vodu. Jiní lidé přídávají ovocné šťávy nebo květinové oleje(pouze k vhodné k vnitřnímu užití, nikoliv do aroma lamp) do vody k přidání vůně. Kuřáci dýmek nesnášejí lidi, kteří si odpalují cigarety na jejich dýmkách, neboť to kazí chuť a narušuje rytmus žhavícího se uhlíku.

Šíša byla velmi populární a módní mezi elitou žen v 19. stol. a na začátku 20. stol. Sposta z nich se ráda fotografovala v vodní dýmkou. V dnešní době si zálibu ve vodních dýmkách našla většinou mládež, ale je to pouze otázka času, kdy nečekaně zjistíte, že vaši rodiče chodí do čajovny na dýmku :)

autor: Salec
Adam Salamon


 
Svátek dnes slaví: